novinky       o ns      ke staen       kontakt
 
květináče
rostliny
substraty-zemina
hydroponie
hnojivo
kosmetika
doplňky
Tapety na plochu
Tapety na plochu
zdarma

 

 

Člověk, domov a květiny

Orchideje

    Člověk, domov a květina, to jsou tři neodmyslitelné spojené součásti našeho dnešního života. Žádný člověk bez vlastního domova, bytu či jiného přístřeší nemůže žít plnohodnotný život. Byt bez květiny není tím skutečným přívětivým domovem, kam se každý rád vrací. A člověk bez květiny? Již od nepaměti patří člověk a květina k sobě. Květiny přinášejí životu člověka potřebnou energii, dynamiku, ale i klid a pohodu. Ovlivňují naše pocity, dovedou zlepšit náladu, přinášejí radost i estetický zážitek.     celý článek zde

бонприкс bonprix

    Pokojové rostliny pěstují lidé v domech již řadu století. Jistě ne náhodou byly květiny v domech ve větším rozsahu pěstovány nejdříve v severských zemích, tedy v místech s velkým nedostatkem slunce v dlouhých zimních obdobích. Právě tam pomáhaly překonat lidem dlouhé odloučení od rozkvetlé letní přírody a staly se tak trvalými společníky člověka.

    V dnešní době je pěstování květin v bytech naprostou samozřejmostí a je trvalou a pevnou součástí moderního života. Je jen velmi málo lidí, kteří květinu v bytě nemají. Někdy je to možná z nějakého zdravotního důvodu, ale naprostá většina lidí alespoň nějakou nenáročnou květinu v bytě má. Snad je to i tím, že postupně vzrůstá v lidech sounáležitost k přírodě, k zeleni, která tvoří rozhodující část povrchu všech pevnin.

    Zvláště v posledním desetiletí se i u nás objevilo nesčetné množství nových druhů květin vhodných pro pěstování v bytech. Postupně se tak rozrůstají možnosti pěstovat nejen tradiční draceny, fikusy,filodendrony, diefenbachie, klivie či asparagusy, ale i dříve jen exotické květiny, které jsme mohli vidět a obdivovat převážně jen v botanických zahradách.

Orchydeje

    Jednou z takových květin jsou orchideje. Ty patří určitě mezi nejkrásnější rostliny na Zemi. Současně jsou orchideje i nejrozšířenějším druhem, je jich více než 25 000 druhů. Jsou rozšířeny na velkém území a to jak tropech či subtropech, tak i v mírném pásmu. Některé rostou i za polárním kruhem v Arktidě. Bohužel i orchideje jsou v některých oblastech ohroženy lidskou činností a mnoho druhů nádherných orchidejí je díky necitlivé lidské činnosti, zejména při kácení tropických pralesů či vlivem intenzivního zemědělství, ohroženo, případně již zcela zmizelo.

   Mnoho botanických druhů orchidejí, či jejich hybridů, je pěstováno ve velkém pro své nádherné květy či květenství. V poslední době se rozšiřuje i pěstování některých druhů orchidejí pro pěstování v bytech formou hrnkových rostlin. Tyto orchideje je možno běžně pěstovat v domácím prostředí a péči o ně zvládnou i ti, kteří se nikdy pěstování rostlin zvláště nevěnovali.

Orchideje

 Jedním z nejrozšířenějších, ale i nejoblíbenějších rodů orchidejí je Phalaenopsis (můrovec).

Zástupci tohoto rodu se velmi snadno pěstují a přitom se vyznačují velmi rozmanitými tvary, mají velkou rozsáhlou škálu barev a navíc i velikost jejich květů je rozdílná. Jsou oblíbené i pro to, že poměrně brzy a přitom dlouho kvetou. K vytvoření květů nepotřebují vegetační klid, nejsou příliš náročné na teplo. Snadno se z nich dají vypěstovat nové rostliny, pomocí odnoží, které rády vytvářejí. Pěstují se v nádobách a vodu berou ze substrátu. Zvláštní péči vyžadují pouze v tom, že po zalití je nutno vždy nechat substrát vyschnout a tak zabránit jejich hnití. Za minimální péči se však odvděčí maximálně krásnými a bohatými květy.

Orchideje


vyhledat text

links

This is alternative content.

Počasí
© Audde 2009 & Flora Design
Powered by phpRS
Bez svolen nen mono texty dle roziovat